Antykoncepcja awaryjna – co warto wiedzieć?

Na początku maja ruszył program pilotażowy opieki farmaceutycznej Ministerstwa Zdrowia, który ma poprawić dostęp do antykoncepcji awaryjnej i zapewnić kobietom opiekę farmaceuty. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentek w wieku 15-18 lat.

Podstawowe informacje

Program w Polsce rusza po raz pierwszy, stąd Ministerstwo Zdrowia przygotowało pakiet informacyjny na temat wprowadzenia usługi antykoncepcji awaryjnej w aptece:

  • Czy w każdej aptece można będzie dostać tabletkę „dzień po”?
  • Kto może wystawić receptę w aptece i w jakim przypadku?
  • Jak często można otrzymać antykoncepcję awaryjną w ramach usługi farmaceutycznej?
  • Jak działa tabletka „dzień po”?
  • Antykoncepcja awaryjna w liczbach.

Zachęcamy do lektury!

Blister with red pills in the shape of a question. Creative pharmaceutical concept.

Czy w każdej aptece można będzie dostać tabletkę „dzień po”?

Usługa będzie prowadzona tylko w tych aptekach, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację pilotażu, dlatego ważne, by przed wizytą sprawdzić wykaz placówek, które przystąpiły do programu.

Kto może wystawić receptę na antykoncepcję awaryjną?

Receptę na antykoncepcję awaryjną, czyli tabletkę zawierającą w swoim składzie octan uliprystalu, może wystawić farmaceuta. Jest to tak zwana recepta farmaceutyczna. Aby otrzymać tabletkę „dzień po”, trzeba mieć skończone 15 lat: farmaceuta może zweryfikować wiek na podstawie dokumentu ze zdjęciem.

Co więcej, przed wydaniem recepty przeprowadza krótki, wystandaryzowany wywiad. Ustala między innymi, czy wydanie leku jest uzasadnione i bezpieczne oraz omawia zasady jego przyjęcia (rozmowa ma też charakter edukacyjny).

O wystawieniu recepty i wydaniu leku decyduje wywiad przeprowadzony z pacjentką, który odbywa się w aptece w oddzielnym pomieszczeniu.

zdjęcie: kobieta farmaceutka w białym fartuchu; aby otrzymać tabletkę „dzień po”, trzeba mieć skończone 15 lat: farmaceuta może zweryfikować wiek na podstawie dokumentu ze zdjęciem.

Jak często można otrzymać antykoncepcję awaryjną w ramach usługi farmaceutycznej?

Pacjentka może skorzystać z programu pilotażowego raz w miesiącu. Należy mieć na uwadze, że dotyczy on tylko antykoncepcji awaryjnej zawierającej w składzie octan uliprystalu, który nie jest środkiem wczesnoporonnym.

Antykoncepcja awaryjna może być stosowana tylko w nagłych przypadkach. Nie jest i nie może być alternatywą wobec standardowej i stale stosowanej antykoncepcji.

Jak działa tabletka „dzień po”?

Tabletka zawierająca octan uliprystalu hamuje lub opóźnia owulację. Dzięki temu nie dopuszcza do zapłodnienia. Nie jest to środek poronny! Jest to środek zapobiegający ciąży. Nie ma dowodów naukowych, że utrudnia zagnieżdżenie zarodka.

Tabletka jest bezpieczna, gdy stosuje się ją zgodnie z przeznaczeniem i przewidzianym sposobem opisanym w ulotce dołączonej do leku. Dodatkowo farmaceuta edukuje pacjentkę przed wydaniem tabletki, jak ją bezpiecznie stosować.

baner ministerstwa zdrowia informujący o programie pilotażowym antykoncepecja awaryjna

Antykoncepcja awaryjna w liczbach

  1. Rocznie wystawia się i realizuje między 250 a 300 tys. recept na tego rodzaju środki.
  2. Analizę tych danych przygotowano na grupach wiekowych: <15 lat, 15-18 lat, 18-25 lat, 25-35 lat, oraz 35+ lat.
  3. Najwięcej zrealizowanych recept na antykoncepcję awaryjną było w grupach 18-25 lat oraz 25-35 lat (najliczniejsza). Rzadziej wystawiano recepty w grupie powyżej 35 lat, a zdecydowanie najrzadziej – w grupie poniżej 18 lat.
  4. Tylko ok. 1-2% wszystkich recept było wystawianych i realizowanych na rzecz i przez pacjentów w wieku 15-18 lat. Skala zjawiska w grupie poniżej 15 lat jest od lat marginalna.

Źródło MZ

Przeczytaj także probiotyk – dlaczego warto go stosować przy antybiotyku?

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.