W życie weszło rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego. Na stronach MZ i Narodowego Funduszu Zdrowia ukazały się informacje dla aptek chcących przystąpić do pilotażu.
Pigułka „dzień po”
Antykoncepcja awaryjna lub inaczej pigułka „dzień po” to temat, który od wielu miesięcy wzbudza wiele emocji. 1 maja, mimo rozbieżnych stanowisk środowiska lekarskiego i farmaceutów, weszło w życie rozporządzenie wprowadzające pilotaż usługi farmaceutycznej dotyczącej antykoncepcji awaryjnej. Na tej podstawie apteki mogą podpisywać umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, a tym samym antykoncepcja awaryjna staje się dostępna dla osób od 15 roku życia na podstawie recepty farmaceutycznej. Pilotaż potrwa do 30 czerwca 2026 r.
W aptekach, które przystąpią do programu, farmaceuta będzie mógł wystawić receptę farmaceutyczną na antykoncepcję awaryjną, która zawiera w swoim składzie octan uliprystalu. Octan uliprystalu hamuje lub opóźnia owulację. Dzięki temu nie dopuszcza do zapłodnienia.
Poniżej w zał. ChPL EllaOne (octan uliprystalu 30 mg)
Bez recepty?
Na razie tabletka „dzień po” będzie dostępna w naszym kraju tylko na receptę, ale w niedalekiej przyszłości, podobnie jak w innych krajach UE (oprócz Węgier) ma być dostępna bez recepty. Komisja Europejska już w 2015 r. zmieniła kategorię dostępności tabletki, która ma w składzie octan uliprystalu, z dostępnego na receptę na dostępny bez recepty.
W pilotażu antykoncepcji awaryjnej farmaceuci wydający tabletkę „dzień po” na receptę farmaceutyczną będą prowadzili wywiad zawierający elementy edukacyjne wraz z informacjami dotyczącymi prawidłowego stosowania, działań niepożądanych i skuteczności leku.
Łatwy dostęp w aptece do bezpiecznej antykoncepcji awaryjnej zmniejszy ryzyko, że kobiety będą szukać takich leków w nielegalnym obrocie, sięgać po metody niesprawdzone, nieskuteczne lub szkodliwe dla zdrowia.
Informacje dla aptek ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia
Obecnie trwa nabór wniosków do pilotażu. W pierwszym tygodniu maja do pilotażu zgłosiło się nieco ponad 100 aptek. Udział jest dobrowolny, a usługa farmaceuty jest udzielana na podstawie odrębnej umowy apteki z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Za usługę wypisania recepty NFZ zapłaci 50 zł.
Oddziały Wojewódzkie NFZ prowadzą nabory wniosków dla aptek, które chcą realizować pilotaż usługi farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, czyli antykoncepcji awaryjnej.
Podstawą do uruchomienia naborów jest rozporządzenie Ministra Zdrowia z 29 kwietnia 2024 r., które określa m.in.:
- kto może przystąpić do pilotażu
- komu może być udzielona usługa farmaceuty
- jakie warunki powinien spełniać realizator pilotażu
- na czym polega usługa farmaceuty, za którą płaci NFZ.
Opracowanie na podstawie komunikatu MZ i NFZ
Sprawdź także: nowsze artykuły w Strefie Farmaceuty