Niepożądane działania leków, jakie mogą wystąpić w związku z epidemią


Europejska Agencja Leków oraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przypominają pacjentom z potwierdzonym lub podejrzewanym zakażeniem koronawirusem (COVID-19) by zgłaszali niepożądane działania leków. Chodzi zarówno o leki podawane w celu leczenia COVID-19 jak też innych. Aby ułatwić ten proces stworzono możliwość zgłaszania takich niepożądanych działań poprzez formularz online.

Te informacje pozwolą uzupełnić bazę wiedzy na temat nowego wirusa, także w aspekcie możliwości istnienia interakcji z lekami, które pacjenci mogą przyjmować.

W tym samym czasie Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych  wydał komunikat przypominający o znanym już wcześniej ryzyku wystąpienia ciężkich działań niepożądanych związanych z podaniem chlorochiny lub hydroksychlorochiny. Chodzi o zaburzenia rytmu serca – zagrożenie ich wystąpienia jest większe w przypadku podawania ich łącznie z innymi lekami o podobnym działaniu na mięsień sercowy, takimi jak azytromycyna.

Odnotowano  przypadki ciężkich niemiarowości serca, w tym niektórych zakończonych zgonem, u chorych leczonych chlorochiną lub hydroksychlorochiną, szczególnie gdy leki te były przyjmowane w dużych dawkach lub w połączeniu z antybiotykiem azytromycyną.

W randomizowanych badaniach klinicznych prowadzonych z udziałem dużych grup pacjentów sprawdza się korzyści i ryzyko wynikające ze stosowania chlorochiny i hydoksychlorochiny u pacjentów z COVID-19.
W leczeniu COVID-19 leki te powinny być stosowane wyłącznie w ramach badań klinicznych lub zgodnie z protokołami uzgodnionymi w danym kraju. Nie wolno podawać ich bez zlecenia lekarza i bez jego nadzoru.


Za: Redakcja Aptekarza Polskiego

Tagi: niepożądane działania leków

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.