Prof. Drąg z Politechniki Wrocławskiej, laureat Nagrody FNP za rok 2019 w obszarze nauk chemicznych, od kilku lat współpracuje z grupą prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech. Wspólnie opublikowali pracę o wirusie Zika, publikację o dendze i wirusie Zachodniego Nilu. Prof. Hilgenfeld miał olbrzymi wpływ na wygaszenie poprzedniej epidemii SARS.
Naukowcy z Wrocławia prowadzą badania, które stają się bazą dla poszukiwań leku na COVID-19.
Enzym, który badał zespół – proteaza SARS-CoV-2 Mpro – tnie białka, które są w tym wirusie.
„ Gdyby opracować lek, który hamowałby aktywność tego enzymu to praktycznie go zabijamy. To wiadomo z poprzedniej epidemii koronawirusa – SARS”.
Prof. Drąg wyjaśnia, skąd badacze wzięli ten kluczowy dla koronawirusa enzym – i skąd wiedzieli, że jest taki ważny.
„ Podczas pandemii SARS (w 2002/2003 r.) Prof. Hilgenfeld opublikował trójwymiarową strukturę proteazy wirusa SARS i jej pierwszego inhibitora. Wtedy zaczęliśmy ją bardzo dokładnie badać” – mówi naukowiec. Dodaje, że proteaza obecnego wirusa SARS-Cov2 jest bardzo podobna do proteazy wirusa SARS-CoV (z 2002 r.), nad którą pracował prof. Hilgenfeld.
Jak precyzuje badacz, to co teraz opublikował jego zespół – to jedna z najważniejszych informacji, jakie można mieć o tym enzymie. To jego pełna preferencja substratowa. Badania te pokazują, z jakimi aminokwasami enzym może się wiązać w kluczowych pozycjach.
„ Możemy powiedzieć, czy to są aminokwasy duże, małe, hydrofobowe czy zasadowe. Możemy też stworzyć mapę najważniejszego miejsca tego enzymu i dopasowywać do niego choćby leki, które już znajdują się na rynku” – mówi naukowiec. Dodaje, że z badań tych mogą teraz korzystać też chemicy czy firmy, aby tworzyć nowe związki bioaktywne dla wirusa SARS-CoV2, a nawet firmy do opracowania testów diagnostycznych, które pozwalałyby szybciej ustalić, czy ktoś jest nosicielem koronawirusa.
Badacze z Wrocławia mogli wykonać swoje badania tak szybko dzięki temu, że prof. Drąg opracował wcześniej nową platformę technologiczną, umożliwiającą otrzymywanie związków biologicznie aktywnych, a w szczególności inhibitorów enzymów proteolitycznych.
Publikacja (z wynikami z badań) zespołu prof. Drąga jest jeszcze w trakcie recenzowania, ale jego zespół już teraz nieodpłatnie udostępnił swoje wyniki naukowcom z całego świata:
https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.03.07.981928v1.full
źródło: PAP
Tagi: naukowcy z Wrocławia, lek na COVID-19