Jak powszechnie wiadomo istnieje prosta zależność pomiędzy naszym stanem zdrowia a sposobem odżywiania. Znanych jest około 80 dietozależnych jednostek chorobowych. W zakresie profilaktyki tych chorób sformułowano zalecenia zdrowego żywienia, wskazujące na konieczność zwiększenia spożycia warzyw i owoców, kasz, ryb i przetworów z mleka. Równocześnie powinniśmy zmniejszać ilości tłuszczu zwierzęcego, soli i cukru. Udowodniono, że nadmierne spożycie tych składników przynosi negatywne konsekwencje zdrowotne. Oto przepis na zdrowie według mgr Diany Wolańskiej-Buzalskiej z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej
Konsumpcja cukru wciąż rośnie
Z opracowań GUS-u wynika, że w okresie trzech kwartałów 2018 r. przeciętna miesięczna konsumpcja cukru nieprzetworzonego wzrosła o 7,7% . W badaniach CBOS 2019 zaobserwowano, że regularnie po słodycze i ciasta sięga niemal co czwarty Polak, a napoje słodzone typu cola są stałym elementem codziennej diety u co dziesiątego badanego (10%). Nadmierne spożycie cukrów prostych, głównie w postaci wysoko przetworzonych produktów spożywczych, przyczynia się m.in. do takich chorób, jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia oraz próchnica zębów.
Zbyt duże spożycie soli
Według rekomendacji Instytutu Żywności i Żywienia, zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zaleca się ograniczenie spożycia soli do 5 g dziennie na osobę (jedna płaska łyżeczka). Tymczasem w przeprowadzonej analizie odnotowano spożycie soli na poziomie 11,5 g/osobę. Nadmierne spożycie soli może prowadzić m.in. do nadciśnienia tętniczego, udarów mózgu, raka żołądka i prawdopodobnie również raka przełyku. Może też sprzyjać rozwojowi osteoporozy i kamicy nerkowej, a najnowsze badania wskazują, że także otyłości.
Przepis na zdrowie: zamiast tłuszczu zwierzęcego… Roślinny!
Wartość energetyczna diety pochodząca z tłuszczu powinna wynosić 20-35%, przy czym zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych oraz izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych powinna być możliwie jak najniższa. Dieta bogata w tłuszcze, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego, zwiększa ryzyko rozwoju chorób nowotworowych (m.in. jelita grubego, gruczołu krokowego i sutkowego) i układu krążenia. Z tego względu według zaleceń żywieniowych powinno się zamiast tłuszczów pochodzenia zwierzęcego stosować tłuszcze roślinne.
Autorka artykułu sugeruje, że w celu poprawy sposobu żywienia niezbędne będą działania producentów pod względem modyfikacji produktów spożywczych o zawartość tych składników oraz działania edukacji żywieniowej kształtujące prawidłowe zachowania żywieniowe.
Źródło: Dieta Polaków a zalecenia – za tłusto, za słono, za słodko