Grupa Naukowa EPI-PHARE utworzona przez francuską Agencję Leków (ANMS) i Kasę Ubezpieczeń Zdrowotnych (CNAM), opublikowała w dniu 19.10.2020 r. ciekawe wyniki badania farmakoepidemiologicznego. Dotyczy ono wydawania w aptekach leków refundowanych na receptę w okresie od rozpoczęcia „lockdown” (od końca marca) do końca września 2020 roku.
Badanie to, oparte na danych z Narodowego Systemu Danych o Zdrowiu (SNDS), miało na celu scharakteryzowanie zachowań konsumenckich w miastach i dotyczyło leków wydawanych z przepisu lekarza.
W oparciu o analizę 725 milionów recept dla 58 klas terapeutycznych, porównywano liczbę osób, które od marca 2020 r. co tydzień kupowały leki refundowane w aptekach, z „oczekiwaną” liczbą osób oszacowaną na podstawie tego samego okresu w 2018 r. i 2019 r.
Leki wydawane na receptę: wyniki badania
Okazuje się, że konsumpcja leków w miastach została poważnie zakłócona przez epidemię COVID-19.
Wyniki analizy pokazują, że nie było znaczącego problemu z dostępem do leczenia chorób przewlekłych dzięki wprowadzonym telekonsultacjom oraz możliwości wydawania leków na podstawie starych recept.
Ale w niektórych grupach leków widać było wyraźne zakłócenia. Te grupy leków to: statyny (-300 000 wypisanych recept) i leki przeciwkrzepliwe (-230 000 wypisanych recept ). Spadek ten był prawdopodobnie powiązany z odłożeniem w czasie wielu operacji wymagających stosowania takiego leczenia. Kolejne leki wydawane na receptę, których stosowanie znacznie się zmniejszyło to cyklosporyna (-7 200 wypisanych recept), erytropoetyna (-20 000 wypisanych recept) czy też tramadol (-210 000 wypisanych recept).
Ponadto wyniki badania wskazują, że po gwałtownym spadku zaleceń leczenia nowych pacjentów w okresie „lockdown” i pomimo powrotu do sytuacji sprzed „lockdown” w miesiącach od marca do września, zaobserwowano ogólny spadek w stosowaniu niektórych leków (-10% dla statyn, -12% dla furosemidu, -14% dla leków przeciwpłytkowych, -15% dla ACE inhibitorów i -18% dla leków przeciwkrzepliwych). W przypadku insuliny i leków na nadciśnienie spadki były mniejsze (-2% dla insuliny i -4% dla leków na nadciśnienie).
Dodatkowo w ww. badaniu zaobserwowano bardzo gwałtowny spadek wydawania produktów leczniczych wymagających podania przez pracownika opieki zdrowotnej. Spadek ten dotyczy w szczególności szczepionek: penta/hexavalent infant (-40 000 dawek), szczepionek przeciwko HPV (-150 000 dawek), szczepionek MMR (-130 000 dawek) oraz szczepionek przeciwko tężcowi (-620 000 dawek).
Ponadto w badanym okresie zaobserwowano gwałtowny spadek wydawania antybiotyków, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, inhibitorów pompy protonowej, kortykosteroidów oraz paracetamolu. Było to prawdopodobnie spowodowane mniejszym przemieszczaniem się ludzi oraz zachowaniami chroniącymi przed zakażeniem (higiena rąk, maseczka, dystans społeczny).
Jedyne grupy leków, wśród których zaobserwowano wzrost stosowania, to leki nasenne i przeciwlękowe. Zapotrzebowanie na leki nasenne wzrosło o dodatkowe 480 000 wypisanych recept, a na leki przeciwlękowe o 1,1 mln wypisanych recept. Jak wynika z wielu innych przeprowadzonych badań, ograniczenie przemieszczania się oraz jego społeczne, zawodowe i ekonomiczne konsekwencje mogły doprowadzić u wielu osób do zaburzeń snu i lęku.
Tagi: leki wydawane na receptę