V Kongres Wyzwań Zdrowotnych: dyskusje panelowe


Bezpieczeństwo lekowe kraju

V Kongres Wyzwań Zdrowotnych: wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski powiedział, że jedną z przesłanek, towarzyszących polityce lekowej powinna być różnorodność – jeśli chodzi o dostępność i ceny. Trzeba dawać preferencje również tym produktom, które pochodzą z Polski.
Jak wskazał, Komisja Ekonomiczna wbrew pozorom mocno zwraca uwagę, czy dany produkt produkowany jest w Polsce, bądź czy firma chce przenieść produkcję do Polski w określonym czasie.

Podczas sesji zwrócono uwagę, że pandemia pokazała jak bardzo jesteśmy uzależnieni nie tylko od producentów z Azji, ale też od producentów leków z innych krajów. A pamiętajmy o tym, że w czasach kryzysu, który nam ciągle zagraża, kraje mogą pozamykać granice, ograniczając wywóz niezbędnych leków czy wyrobów medycznych. Zrobiła tak też Polska.
Cześć firm już wcześniej podjęła strategiczną decyzję o uniezależnianiu się od azjatyckich dostaw. Należy do nich m.in. Servier, który przeniósł całą produkcję API do trzech krajów europejskich: Francji, Hiszpanii i na Węgry.

Również Fresenius Kabi jest spółką, która postawiła na produkcje substancji czynnych w Europie. Fresenius zainwestował w Polsce już dawno i tak naprawdę decyzja o inwestycji spowodowana była atrakcyjnością rynku lokalnego i świetnego usytuowania Polski w Europie. „ Jesteśmy praktycznie jedynym producentem płynów infuzyjnych – strategicznego elementu terapii szpitalnej, bez której praktycznie żaden szpital  nie może się obejść” – podkreślał Maciej Chmielowski, dyrektor generalny Fresenius Kabi Polska.
Firma wybudowała w Kutnie jedną z najnowocześniejszych na świecie fabryk, zatrudniającą ponad 2,5 tys. ludzi. W efekcie Fresenius  opiera w 90 proc. płyny infuzyjne  na lokalnej produkcji.

Pandemia a działalność aptek

W dyskusji pojawił się też wątek działania aptek podczas pandemii. Jak przypomniał Mikołaj Konstanty, prezes Śląskiej Rady Aptekarskiej : „W marcu obserwowaliśmy znaczne wzrosty sprzedaży w aptekach. Apteki były wystawione na dużą próbę i musiały się zmierzyć z zupełnie nową sytuacją, której do tej pory nie było. Wiązało się to z wprowadzeniem środków bezpieczeństwa, które też nie ułatwiały codziennej pracy. Widzimy teraz spektakularne spadki sprzedaży. Są one obciążone bardzo dużymi kosztami dodatkowymi, których nie budżetowaliśmy.” Zwrócił uwagę na bardzo niekorzystną kwestię marż. 
Ukazał się raport dotyczący marż, który pokazuje spadek obrotów i przychodów firm. Właściwie spadek przychodów z leków refundowanych w aptekach trwa od wprowadzenia ustawy refundacyjnej.
Sposób naliczania marży od limitu i bardzo niskie przychody z leków refundowanych są powodem zamykania aptek, bowiem marże nie pokrywają kosztów działalności.

Ustawa jest skonstruowana w ten sposób, że jeśli firma chce wejść z nowym lekiem, to cena musi być odpowiednio niska, aby ten kolejny lek znalazł się na liście. Produkcja w Polsce jest bardzo istotna, ale tych leków refundowanych, nawet w systemie aptecznym jest zdecydowanie za mało – to ok. 31 procent zrefundowanych, produkowanych w Polsce preparatów. Do tych 50 procent, o których się mówi, jeszcze bardzo dużo brakuje.

Nowelizacja ustawy refundacyjnej

Podczas zdalnej sesji „Bezpieczeństwo lekowe kraju – kiedy stanie się priorytetem państwa?” w ramach V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, odpowiadał na pytania dotyczące m.in. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej.

Wydłużenie o jeden miesiąc okresu publikacji list refundacyjnych nie jest problemem. Publikacja listy cztery razy w roku stanowi duże ułatwienie w kwestii jej przygotowywania” – powiedział  Miłkowski.
Usunięcie leku z listy leków refundowanych- czyli tzw. delistacja została w noweli dosyć dobrze opracowana. W zasadzie każdy lek, który nie zakłada efektywności klinicznej lub w wyniku błędów we wniosku, może zostać w każdej chwili zdjęty z obowiązującej listy leków refundowanych” – podał Miłkowski.

Część dyskusji dotyczyła RTR i tego, kiedy zostanie wdrożony oraz czy jest potrzebny. Wyrażano nadzieję, że być może koronawirus spowoduje, że wrócimy do rozmów na temat tego rozwiązania, gdyż dzięki jego wprowadzeniu moglibyśmy mówić o kolejnych inwestycjach w Polsce.
Podczas sesji Kongresu wskazywano również na fakt, że dużym problemem jest brak dodatkowych usług, które mogłyby świadczyć apteki.



Za:  rynekaptek.pl  

Tagi: V Kongres Wyzwań Zdrowotnych

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.