COVID-19 a rutynowe szczepienia u dzieci: WHO, Gavi – The Vaccine Alliance i UNICEF ostrzegają, że przerwanie rutynowych szczepień z powodu Covid-19, naraża na ryzyko co najmniej 80 milionów dzieci.
COVID-19 zakłóca wykonywanie szczepień ratujących życie, narażając miliony dzieci – zarówno w krajach bogatych, jak i biednych – na ryzyko chorób takich jak błonica, odra i polio (1). Świadczenie rutynowych usług w zakresie szczepień ochronnych jest znacznie utrudnione w co najmniej 68 krajach i szacuje się, że może dotknąć około 80 milionów dzieci w wieku poniżej 1 roku życia.
Od marca 2020 r. rutynowo wykonywane szczepienia ochronne dzieci zostały poważnie zakłócone. Ocenia się, że takiej skali problemu ze szczepieniami nie było od lat 70-tych, kiedy to wprowadzono rozszerzone programy szczepień.
Przyczyny zakłóceń są różne. Niektórzy rodzice niechętnie wychodzą z domu z powodu ograniczeń w przemieszczaniu się, braku informacji lub z obawy przed zakażeniem wirusem COVID-19.
Wielu pracowników służby zdrowia jest niedostępnych z powodu ograniczeń w podróżowaniu lub przesunięcia do obowiązków związanych z reagowaniem na COVID-19, jak również z powodu braku środków ochrony osobistej. Sytuację pogarszają także opóźnienia w transporcie szczepionek.
W związku z zaistniałą sytuacją WHO wydało dokument dotyczący realizacji kampanii masowych szczepień w kontekście COVID-19 (2). Dokument ten zawiera szereg wskazówek dla instytucji kierujących zdrowiem. Zaleca się im postępowanie wg opisanego w dokumencie schematu decyzyjnego w celu ustalenia, czy i w jaki sposób należy prowadzić kampanię masowych szczepień oraz kiedy należy je zawiesić ze względu na zbyt duże ryzyko zakażenia COVID-19.
Źródła:
mgr farm. Ewa Zygadło-Kozaczuk
Tagi: COVID-19 a rutynowe szczepienia u dzieci