2020 w aptece – zmiany legislacyjne

W 2020 roku czekają nas kolejne zmiany prawne w aptekach, do których zaliczamy:

  1. Zmianę wysokości ryczałtu za lek recepturowy.
  2. Zmianę terminu ważności recepty elektronicznej.
  3. Realizację zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w systemie eZWM.
  4. E-recepty (nie) obowiązkowe od 8 stycznia 2020 r.

W poniższym artykule zamieszczamy krótkie omówienie najważniejszych zmian i ich aspekty praktyczne, które ułatwią farmaceutom codzienną pracę.

Ad 1.  Od 1 stycznia 2020 roku opłata ryczałtowa za lek recepturowy wynosi 13 zł

Zmiana ta ma związek z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia za pracę do kwoty   2600 zł brutto. Zgodnie z ustawą o refundacji (art. 6 ust. 7) wartość odpłatności ryczałtowej stanowi 0,50 % minimalnego wynagrodzenia tj. 2600 x 0,5 % = 13 zł.

Ad 2.  Zmiana terminu ważności recepty elektronicznej

Recepty elektroniczne wystawione w roku 2020 są maksymalnie ważne albo 30 albo 365 dni. Termin ważności recepty został uzależniony od umieszczenia na recepcie terminu realizacji.

Recepta w postaci elektronicznej, na której nie oznaczono terminu realizacji recepty, nie może być zrealizowana po upływie 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na niej daty realizacji „od dnia”.

Termin ważności pozostaje bez zmian dla recept na antybiotyki (7 dni), import docelowy i produkty immunologiczne (120 dni), leki psychotropowe, środki odurzające i prekursory kategorii I  (30 dni).

Ad 3.  Realizacja zleceń za zaopatrzenie w wyroby medyczne.

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązują nowe zasady wystawiania, weryfikacji i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne, polegające przede wszystkim na stosowaniu nowego (4- stronicowego) wzoru zlecenia oraz na jego elektronicznym potwierdzaniu za pośrednictwem systemu eZWM (elektroniczny system obsługi zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne).

Wg nowych wymogów zlecenie ma być potwierdzone już podczas wizyty u lekarza. Osoba uprawniona korzystając z aplikacji eZWM weryfikuje dane i uprawnienia pacjenta. Po weryfikacji drukuje dwie pierwsze strony zlecenia z naniesionymi kodami pozwalającymi na dostęp do informacji o zleceniu w systemie NFZ przez aptekę oraz potwierdza pieczątką i podpisem.

Po okazaniu dokumentu zlecenia w aptece, farmaceuta powinien:

  • zalogować się do eZWM (https://ezwm.nfz.gov.pl/ (dostęp do eZWM jest możliwy jedynie po uprzednim nadaniu uprawnień pracownikom apteki odpowiednio w „Portalu Świadczeniodawcy” lub „SZOI”. )
  • pobrać zlecenie do realizacji (posługując się nr zlecenia i nr pesel)
  • zweryfikować zlecenie pod kątem poprawności danych, a w szczególności:
    • braku upływu okresu, w którym zlecenie może zostać zrealizowane na wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie, w tym ich kontynuację, zlecenia są wystawiane na okres nie dłuższy niż 6 kolejnych miesięcy kalendarzowych od dnia ich wystawienia. W przypadku gdy weryfikacja zlecenia przez lekarza odbyła się za pośrednictwem eZWM na okres nie dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych od dnia wystawienia
    • wieku świadczeniobiorcy, jeżeli ma to wpływ na limit finansowania
    • uprawnień dodatkowych. Jeżeli zostanie nam przedstawiony dokument potwierdzający uprawnienia dodatkowe pacjenta, przysługujące mu w dniu przyjęcia zlecenia do realizacji, zlecenie realizuje się z uwzględnieniem tych uprawnień. Upływ wskazanego na zleceniu terminu ważności dokumentu potwierdzającego uprawnienia dodatkowe powoduje realizację zlecenia bez uwzględnienia tych uprawnień.
  • zrealizować, a następnie zarejestrować realizacje zlecenia. (Na tym etapie drukujemy z eZWM trzecią i czwartą stronę zlecenia, którą podpisuje pacjent i osoba realizująca zlecenie).

Zlecenie wraz z dokumentacją przechowuje się w aptece przez 5 lat od dnia zakończenia realizacji zlecenia.

Powyżej opisana ścieżka postępowania opisuje idealną sytuację, tj. taką, w której lekarz wystawi zlecenie na nowym wzorze i  zweryfikuje uprawnienia pacjenta w eZWM. Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana, ponieważ w obiegu znajdują się jeszcze dokumenty na starym wzorze, a lekarze mogą używać starych druków do końca marca 2020r. Ministerstwo Zdrowia na całe szczęście wprowadziło 3-miesięczny okres przejściowy, co pozwoli zapanować choć trochę nad chaosem spowodowanym wprowadzeniem nowego systemu zaopatrzenia w wyroby medyczne w aptece.  

Opierając się na wytycznych realizacji zleceń zawartych w komunikacie NFZ można wnioskować, że wszystkie zlecenia wystawione do dnia 31.12.2019r realizujemy na starych zasadach. Realizacja zleceń wystawionych po 1 stycznia opisuje poniżej zamieszczona tabela.

Opisane zmiany mają na celu skrócenie obiegu dokumentu od momentu wystawienia aż do ich realizacji w aptece. W rezultacie pacjent lub opiekun pacjenta szybciej zrealizuje zlecenie, a NFZ otrzyma na bieżąco powiadomienia z aptek. Jednakże na aptekę spadnie dużo więcej pracy niż dotychczas ponieważ realizacja nowych zleceń na wyroby medyczne wydłuża przynajmniej dwukrotnie czas realizacji zamówienia, a tym samym obciąża dodatkowop personel apteki. Wynika to z tego, że apteka najpierw realizauje zlecenie w systemie aptecznym, a później jeszcze raz przez eZWM.

Alternatywie można skorzystać w systemie Kamsoft z pilotażowego modułu „e-ZWM” , który integruje system apteczny z aplikacją eZWM NFZ-tu. Do końca marca 2020 roku trwa pilotaż, w związku z czym moduł będzie bezpłatny, później prawdopodobnie firma uruchomi wersje płatną.

Poniżej zamieszczamy linki do komunikatów, z którymi warto się zapoznać:

  1. Komunikat w sprawie wystawiania i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w okresie przejściowym od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. – zobacz tutaj.
  2. Wystawianie i realizacja zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w okresie przejściowym (1.01.2020 – 31.12.2020) – zobacz tutaj.
  3. Film instruktażowy dot. realizacji zlecenia w eZWM – zobacz tutaj.

Ad. 4 Obowiązek wystawiania e-recept wchodzi 8-go stycznia 2020 roku.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dalszej możliwości wystawiania recept w postaci papierowej bez żadnych przewidywanych kar dla lekarzy, którzy pomimo obowiązku ustawowego, wystawią po 8 stycznia 2020 r. receptę w postaci papierowej. 

https://www.gov.pl/web/zdrowie/e-recepty-obowiazkowe-od-8-stycznia-2020-r

mgr farm. Paweł Kozaczuk

Centrum Informacji o Leku

https://www.leki-informacje.pl

Tagi: zmiany prawne w aptekach, zmiany legislacyjne w aptekach

Podobał Ci się artykuł?

Polecane

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu e-dtp.pl jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.