W dniu 31 stycznia b.r. w Centrum Prasowym PAP w Warszawie odbyła się debata ekspercka pt. „Priorytety refundacyjne w onkologii”. Towarzystwo Onkologii Klinicznej (PTOK) przedstawiło na niej m.in. 10 przełomowych leków przeciwnowotworowych, które powinny jak najszybciej uzyskać refundację. Są wśród nich m.in. leki onkologiczne wykorzystywane w terapii raka piersi, wątroby, płuc oraz pęcherza moczowego.
Leki onkologiczne: lista „TOP 10 ONKO„
Członkowie zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej wyłonili w drodze głosowania listę TOP TEN ONKO – nowych terapii w leczeniu nowotworów, które zasługują na jak najszybsze udostępnienie polskim pacjentom. Lista ta została zaprezentowana przez przedstawicieli Towarzystwa na eksperckiej debacie w dniu 31 stycznia w Warszawie.
Uczestnikami debaty byli:
- prof. Piotr Wysocki, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej;
- prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej;
- dr hab. Adam Maciejczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego;
- prof. Marcin Czech, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego;
- dr Magdalena Władysiuk, prezes CEESTAHC;
- dr hab. Barbara Radecka, sekretarz PTOK.
Prof. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej, wyjaśnił podczas debaty, że zaprezentowane leki onkologiczne zostały wybrane dlatego, że duża część z nich jest wskazana do radykalnego leczenia raka albo z tego powodu, że dotyczą one obszarów, w których mamy niewiele, albo wręcz wcale nie mamy, wartościowych opcji terapeutycznych. Na liście znajdują się także leki onkologiczne już znane, ale mające nowe wskazania. Prof. Krzakowski wskazał, że część leków z listy ma już akceptację refundacyjną w ramach programu lekowego
Leki onkologiczne: który lek zajął pierwsze miejsce na liście?
Cząsteczka, która jest liderem rankingu, to trastuzumab derukstekan, przeznaczony do leczenie raka piersi. Jest to „hit ostatnich miesięcy” – jak określił cząsteczkę krajowy konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej. Niedawno zostały zaprezentowane wyniki badania rejestracyjnego, które wskazały, że ta terapia może redukować ryzyko zgonu nawet o 70%. Korzyść u chorych na zaawansowanego raka piersi jest niewątpliwa i dotyczy wszystkich podgrup, niezależnie od tego, jaki jest stan hormonalny i jaka jest lokalizacja przerzutów – podkreślił prof. Krzakowski.
Prof. Piotr Wysocki, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, mówił o tym, że lista, która powstała, jest bardzo wartościowa, ale nie jest kompletna. Okazało się bowiem, że w czasie tworzenia tej listy z refundacji w ramach ratunkowego dostępu do terapii lekowej wypadła immunoterapia, która jest światowym standardem leczenia II linii przerzutowego raka pęcherza. Należy więc szukać sposobów na wskazywanie tych najbardziej istotnych terapii dla chorych, ale też pilnować, by istotne terapie, które są już stosowane, nie były im odbierane – zaznaczał prezes PTOK.
Kolejna prelegentka dr hab. Barbara Radecka z PTOK zwracała uwagę na potrzebę refundacji niszowych leków na nowotwory lite wywołane zmianami w genie NTRK, na które w Polsce choruje zaledwie 100 osób.
Ciekawe informacje przedstawiła także dr Magdalenę Władysiuk, prezes CEESTAHC, która mówiła o tym, że w Polsce okres od momentu rejestracji leku onkologicznego do jego refundacji wynosi ok. 3 lata. Obecnie sytuacja jest lepsza niż wcześniej, kiedy trwało to ponad 4 lata.
Co roku do refundacji trafia kilka cząsteczek stosowanych w chorobach onkologicznych, ale niestety są one często objęte licznymi ograniczeniami. Konieczna jest dalsza praca nad priorytetami terapeutycznymi i systemem ich refundacji.
Poniżej lista priorytetów refundacyjnych sporządzona przez PTOK
TOP 10 ONKO – Lista priorytetów refundacyjnych (styczeń 2022)
- Trastuzumab deruxtecan (rak piersi) – 8 wskazań, 59 pkt.
- Atezolizumab (rak wątrobowo-komórkowy) – 8 wskazań, 57 pkt.
- Atezolizumab (NDRP) – 7 wskazań, 54 pkt.
- Sacituzumab govitecan (rak piersi) – 8 wskazań, 49 pkt.
- Osimertinib (NDRP, leczenie adiuwantowe) – 7 wskazań, 47 pkt.
- Encorafenib (rak jelita grubego), 6 wskazań, 37 pkt.
- Entrectinib (nowotwory lite z rearanżacją genu NTRK), 7 wskazań, 26 pkt.
- Larotrectinib (nowotwory lite z rearanżacją genu NTRK), 7 wskazań, 23 pkt.
- Enfortumab vedotin (rak pęcherza), 4 wskazania, 21 pkt.
- Trastuzumab emtansine, T-DM1 (rak piersi) – 3 wskazania, 11 pkt., 1 raz na 1. Miejscu
Jak widać na liście znalazły się aż 3 cząsteczki stosowane w raku piersi, co niewątpliwie wskazuje na priorytet refundacyjny na 2022 r.
Opracowanie: mgr farm. Ewa Zygadło-Kozaczuk
Źródło: PAP MediaRoom (https://www.aptekarzpolski.pl/aktualnosci/leczenie-raka-piersi-priorytetem-refundacyjnym-w-2022-roku/)
leki onkologiczne